V znamení levandule. Objavte jej magické účinky na telo i dušu

Jej nežné modrofialové kvietky a stříbrozelené lístky dokážu zázraky... uľaví od bolesti počínajúc a vyliečením letného prechladnutia končiac. Objavte úžasné vlastnosti bylinky, ktorá vám prevonia celé leto!


Aromatická levanduľa preslávila svojimi upokojujúcimi účinkami

Ale v skutočnosti toho tento poloker pôvodom zo Stredomoria vie oveľa viac. Už Egypťania objavili úchvatnú vôňu levandule a pridávali ju do voňaviek, starí Gréci si ju sypali do kúpeľa a Rimania ju používali na odpudzovanie hmyzu. Jej názov je odvodený od latinského lavare čiže umývať sa. V stredoveku si získala povesť afrodiziaka a vrecúška plnené levanduľou sa pridávali do bielizne. V 19. storočia platila za univerzálny všeliek a počas prvej svetovej vojny sa používala na dezinfekciu rán. Najznámejšie polia s vlniace sa levanduľou nájdete vo francúzskom kraji Provence, kde má pestovanie tejto bylinky dlhou a hlboko zakorenenú tradíciu. Dnes už sú účinky levandule podložené aj mnohými vedeckými štúdiami.

Dajte vale stresu

Levanduľový olej vám prinesie úľavu pri nervozite a nespavosti. Ako potvrdil nedávny americký výskum, má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Na potlačenie depresií sa ostatne sila levandule využívala už od čias stredoveku. tip: Kvapnite si pár kvapiek levanduľového oleja do papierovej vreckovky alebo do vankúša. Alebo si v práci naaranžujte do vázičky pár čerstvo narezaných vetvičiek levandule. Zabijete tak dve muchy jednou ranou - svojmu pracovnému priestoru dodáte trochu jásavých farieb a zároveň aj relaxačné vôňu. * Zachráňte svoju pleť Levanduľu nájdete na čestnom mieste medzi piatimi esenciálnymi olejmi, ktoré majú najblahodarnejšie vplyv na pokožku. Vďaka svojim dezinfekčným a antibakteriálnym vlastnostiam zaberá ako prvú pomoc pri ošetrení drobných odrenín, uštipnutí hmyzom, spálenín, ekzémov i miernejších foriem akné.

Tip: Esenciálne levanduľový olej sa od naprostej väčšiny tých ostatných líši v jednej veci: na pokožku si ho môžete aplikovať aj neriedený, obzvlášť ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť.

Na postihnuté miesta ho natierajte počas prvej hodiny každých 15 minút a potom s aplikáciou pokračujte raz za 24 hodín.

Namiesto tabletiek proti bolesti

Voňavá kúzelníčka dokáže zmierniť aj bolesti hlavy a svalov a pomôže vám čo najrýchlejšie sa zotaviť po zranení či operácii. Preukázala to aj štúdia zameraná na sledovanie 50 žien, ktoré sa chystali na chirurgický zákrok. Tie z nich, ktoré podstúpili levanduľovú aromaterapiu, pociťovali po operácii menšie bolesť než ostatné.

Tip: Pridajte do misy s horúcou vodou pár kvapiek levanduľového oleja a potom vdychujte prevoňanú páru. Pri bolestiach svalov sa nechajte namasírovať zmesou z kokosového oleja a levandule, pri nástupe ľahšia migrény si votrite kvapku olejčeka na čelo a na spánky.

Podporte trávenie

Medzi menej známe klady levandule patrí aj stimulácia žalúdočných štiav, ktorá telu pomáha k hladkému priebehu trávenia. Uľavuje od zápchy, nadúvania, závratov aj zvracanie. Počas tehotenstva a dojčenia by sa však mali ženy dočasne vysokým dávkam levandule vyhnúť a radšej sa o jej používaní poradiť s lekárom.

Tip: Vmasírujte do oblasti brucha trochu čistého levanduľového olejčeka (poprípade ho môžete pred aplikáciou zmiešať s jojobovým olejom). Na upokojenie žalúdka zaberajú aj čaje so sušenou levanduľou, ktoré zoženiete napríklad v lekárni alebo v obchode so zdravou výživou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: