Relax podľa najpovolanejších osobností. Inšpirujte sa a vyskúšajte ich techniky!

Odpočívať môžete rôznymi spôsobmi. Nič proti poležanie pri televízii, ale čo vyskúšať aj niektorý zo spôsobov skutočných znalcov. Možno vám zmení pohľad nielen na relaxáciu, ale aj na váš životný štýl.


Andrew Alois Urbiš, propagátor terapia tmou

Roky pôsobil vo vrcholnom manažmente, aby sa po rokoch strese vrátil okľukou k svojmu pôvodnému odbore. Dnes je známym propagátorom terapia tmou a v Beskydském rehabilitačnom centre vybudoval apartmán, v ktorom si môžete blahodárne účinky tmy vyskúšať na vlastnej koži. Sám ju považuje za to najlepšie, čo môžete svojmu telu i mysli poskytnúť. "V dnešnom svete je narušená prirodzená rovnováha medzi dňom a nocou, medzi svetlom a tmou, a to ovplyvňuje náš hormonálny a nervový systém. Terapia tmou môže aspoň čiastočne túto dlhodobú nerovnováhu vyrovnať,"hovorí. Okrem svetla je náš mozog tiež každý deň preťažovaný prívalmi informácií. V tme a v úplnej izolácii je potom človek ukrytý pred svetlom aj informáciami a maximálne regeneruje.

Ak mám chvíľku voľna, utekám do tmy

Bohužiaľ nemám čas, ale keď už sa podarí, že je apartmán voľný, vleziem si tam aspoň na tri dni, "hovorí Andrew Urbiš, ktorý si liečebné účinky tmy vyskúšal, keď v nej strávil nepretržite päťdesiat dní. Okrem pobytu v tme relaxuje najradšej spánkom."Keď na mňa treba cestou autom padne únava, nikdy nejdem na kávu. Ako hovoria Číňania, káva spaľuje uhlie na ďalší deň. Takže zastavím niekde na parkovisku, a na dvadsať minút zavriem oči, to stačí, "hovorí a na záver odporúča ešte jednu zo svojich osvedčených techník, ako utužiť telo i myseľ."Trénujte stoj na jednej nohe, skvele to podporuje psychickú aj fyzickú rovnováhu. Je to rozhodne lepšie ako brať Lexaurin. "

Ursa Žgank, cvičiteľka bikramjógy

Profesionálne lektorkou bikramjógy (ktorá sa cvičí v sále vyhriatom na 42 stupňov) sa stala pred tromi rokmi. Pôvodne vyštudovala na FAMU odbor réžia, a tá je dnes tiež jej hlavným povolaním. Už za štúdií objavila bikramjógu, ktorá sa stala nevyhnutnou súčasťou jej života."Predtým som veľa jazdila na koni a začali sa ozývať bolesti chrbta a bedier. V zime trpím ešte viac, pretože milujem teplo, takže keď som sa dozvedela o joge, ktorá sa cvičí v teple, povedala som si, že to bude ten pravý relax pre mňa, "spomína Ursa na to, čo ju pred šiestimi rokmi do vyhriateho sály priviedlo.

Prvých pár hodín bolo síce všetkým možným

Len nie relaxom, ale intenzívne cvičenie Ursu napriek tomu úplne očarilo. Dnes každodenné cvičenie už za relax rozhodne považuje."Na bikramjóze som dnes závislá psychicky i fyzicky. Bikramjóga posilňuje imunitný, lymfatický a kardiovaskulárny systém, posilňuje svalstvo a telo úžasne detoxikuje, "vysvetľuje Ursa a dodáva, že jej bikramjóga tiež pomáha pri jej hlavným povolania."Réžia je celkom stresujúce a neisté povolanie, nikdy neviete, čo ako dopadne. Bikramjóga mi pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu a pokoj, "hovorí Ursa. Film zostáva napriek tomu jej hlavné vášňou. Odpočinie si vraj pri každom dobrom filme, medzi jej najobľúbenejšie z poslednej doby patrí napríklad film Amour od Michaela Hanekena, ktorý vraj musíte bezpodmienečne nutne vidieť, alebo výnimočný film Holy Motors od Léosa Caraxa. Stopercentne si potom vždy najlepšie odpočinie u akéhokoľvek kúsku z dielne Monty Python au tvorby geniálneho režiséra, scenáristu a komika Jacqua tatine.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: